Hisztamin intolerancia - Ismerd fel időben, kezeld egyszerűen és egészségesen!

Neked miben segíthetünk?

Ebben a cikkben összegyűjtöttünk Számodra minden lényeges tudnivalót, amit a hisztamin érzékenységről​ tudni érdemes.

A cikk végére ismerni fogod, hogyan tudod minél hamarabb felismerni magadon a betegséget, és hogyan tudod egészségesen kezelni azt. Számos tippel, trükkel és jótanáccsal készültünk Számodra, hogy hisztamin érzékenyen is egy teljes életet élhess finom, tápláló és egészséges ételek mellett.

Érzékenység vagy intolerancia?

Mindenek előtt szeretnénk letisztázni, hogy ez a két elnevezés szinonim jelentéssel bír. A hisztamin érzékenység pontosan ugyanazt jelenti, mint a hisztamin intolerancia, ezért fontos, hogy később a cikkben bárhol látod valamelyik elnevezést, mindig ugyanazt a betegséget jelölik majd.

A hisztaminról általában

hisztamin egy olyan, a szervezetben jelen lévő természetes anyag, amit egyrészt mi magunk termelünk, másrészt kívülről juttatjuk be táplálék formájában.

Tudtad?

Egyéb általános tudnivalók a hisztaminról

  • A hisztamin érzékenység tünetei pár órán belül, vagy akár 1-2 nappal később is jelentkezhetnek.
  • A hisztamin érzékenység a biogén aminok okozta táplálék intoleranciák közé sorolható.
  • A biogén aminok, az aminosavak – fehérjék – nitrogén tartalmú bomlástermékei, melyek nagy mennyiségű felvétele, bizonyos egyéneknél egészség károsító hatással bír.

A hisztamin szerepe az emberi szervezetben

Fontos szerepet játszik az immunválasz kialakításában, illetve a gyulladásos folyamatokban és allergiás reakciókban.

A hisztamin intolerancia kialakulása

Mitől alakul ki?

A hisztamin intolerancia hátterében az a fő tényező áll, hogy a szervezetünkben a hisztamin szintje megemelkedik, ami – a hisztamin bontó enzim (DAO = diamino-oxidáz enzim) megfelelő aktivitása nélkül – klinikai tünetek kialakulásához vezet.

Hogyan ismerem fel?

A hisztamin intolerancia tünetei rendkívül széles skálán mozognak.

Mivel a szerepe igen sokrétű a szervezet működési mechanizmusaiban, ezért a hisztamin érzékenység tünetei széles skálán mozognak, így azokat igen változatos formában észlelhetjük. Ez azt jelenti, hogy az allergia tünetei mind testünkön külsőleg, mind belsőleg felfedezhetők.

Most nézzük meg, hogy konkrétan milyen tünetekről beszélünk itt!

A hisztamin érzékenység tünetei

Az internet kusza világában ma már rendkívül gyakori az, hogy az emberek különböző tünetek és panaszok hatására egy kis olvasgatást követően rögtön valamilyen betegséget diagnosztizálnak saját maguknál.

Legtöbbször ezek elég távol állnak a valóságtól viszont arra tökéletesek, hogy indokolatlanul félelemben és szorongásban tartsanak minket.

Ha úgy érzed, lehetséges, hogy hisztamin intoleranciád van, részletesen bemutatunk Neked most minden olyan tünetet, ami ezt igazolhatja.

A leggyakrabban előforduló klinikai tünetek a következőek:

  • Bőrön tapasztalható elváltozások
    Arcbőr kipirulása, különböző méretű és kiterjedésű vörös foltok, illetve kiütések megjelenése, bőrviszketés.
  • Légúti tünetek
    Nehézlégzés, tüsszögés, orrfolyás, köhögés.
  • Emésztőrendszeri problémák
    Hasgörcs, hasfájás, hasmenés, puffadás, hányinger, hányás.
  • Keringési rendszer tünetei
    Heves szívdobogásérzés, vérnyomás ingadozás, fejfájás, hőhullámok, izzadás, migrén

Tudtad?

Úgy érzed, ezen közül a tünetek közül már legalább egyet Te is tapasztaltál magadon? Menj biztosra egy hisztamin intolerancia vizsgálattal!

Hisztamin intolerancia vizsgálat

Ne félj a vizsgálattól! Két dolog történhet, ha minél hamarabb megvizsgáltatod magad. Kiderül, hogy nem vagy érintett, ami megnyugtat majd, vagy pedig kiderül, hogy hisztamin érzékeny vagy, és el tudod kezdeni helyesen kezelni a betegséget, ami szintén megnyugtat majd.

A vizsgálat tudnivalói

A hisztamin lebontása a májban történik, a diamino-oxidáz nevű enzim segítségével. A hisztamin érzékenység kimutatása vérből történik. A vizsgálat során vért vesznek a pácienstől, amelyben a diamino-oxidáz (DAO) enzim jelenlétét vizsgálják.

Mennyibe kerül és mikor kapom kézhez az eredményt?

A vizsgálat körülbelül 11.000 Ft-ba kerül, és 2-3 hét alatt készül el az eredmény. Ha a laboratóriumi vizsgálattal kimutatható a DAO enzim csökkent működése, akkor a hisztamin érzékenység igazolható.

Kiderült, hogy hisztamin intoleranciád van és szeretnél minél többet megtudni a kezeléséről? Olvass tovább és tudd meg, hogyan élhetsz hisztamin érzékenyként is teljes értékű életet finom, laktató és egészséges ételek mellett!

A hisztamin érzékenység kezelése

Alapvetően 3 dolgot tehetsz hisztamin érzékenyként:

  1. Semmit
  2. Gyógyszeres kezelés
  3. Hisztamin diéta

Semmit

Rengeteg hisztamin érzékeny ember él napjainkban úgy, hogy egyszerűen nem tesz ellene semmit. Vagy azért, mert nem tudnak a betegségükről, vagy azért, mert egyszerűen nem törődnek az egészségükkel.

Sokan élnek le egész életeket folyamatos hasfájás, mindennapos orrdugulás vagy egyéb allergiás tünetek mellett. Fontos tudni, ezek a tünetek idővel rosszabbodhatnak és komolyabb, visszafordíthatatlan gyulladásos megbetegedéseket is eredményezhetnek.

Előzd meg ezeket a szövődményeket és kezdd el kezelni betegségedet minél hamarabb! Szervezeted roppant hálás lesz érte.

Gyógyszeres kezelés

A gyógyszertárakban számos különböző antihisztamin tartalmú gyógyszeres készítmény található. Ezek arra szolgálnak, hogy csillapítsák, elfedjék a hisztamin érzékenység okozta allergiás tüneteket.

Fontos látnod, hogy ez legkevésbé sem jelent megoldást magára a problémára. A gyógyszeres kezelés csupán arra jó, hogy be tudd söpörni a kellemetlen tüneteket a szőnyeg alá.

Sajnos Magyarországon az a közvélemény, hogy valamennyi betegség vagy rendellenesség kezelésekor legelőször a gyógyszerek jutnak az ember eszébe. A Modern Dietetikánál abban hiszünk problémák valódi okaival kell foglalkozni ahelyett, hogy elrejtjük magunk elöl a tüneteket. Az emberben kialakuló betegségek döntő többsége megelőzhető, vagy biztonságosan kezelhető, ha odafigyelünk arra, hogy egészségesen táplálkozzunk.

Ha Te sem szeretnél életed végéig gyógyszereken élni, olvass tovább és tudj meg mindent a hisztamin érzékenység valódi kezeléséről, a hisztamin diétáról!

Hisztamin diéta

A hisztamin érzékenység kezelésére egyértelműen a hisztamin diéta a legjobb megoldás. Ennek lényege, hogy a magas hisztamin tartalmú ételeket, valamint a szervezet hisztamin képzését fokozó, illetve hisztamin lebontását gátló élelmiszereket kiiktatjuk az étrendünkből.

Amennyiben valakinél beigazolódik a hisztamin intolerancia, annak táplálkozásbeli változtatás mindenképpen ajánlott a hisztamin diéta formájában.

Ez milyen mértékű változtatást jelent?

Ez tulajdonképpen annyit jelent, hogy hisztamin-szegény, illetve mentes ételeket és italokat fogyasztunk, ezáltal elkerülve a hisztamin szint túlzott megemelkedését szervezetünkben és a vele járó kellemetlen tüneteket.

Mitől függ a hisztamin tartalom?

Általánosságban elmondható, hogy minél jobban érlelt, erjesztett (fermentált) az adott étel vagy ital, annál magasabb lesz a hisztamin tartalma.

Ezeken kívül meg kell említeni azokat az ételeket és alapanyagokat is, amelyeknek ugyan természetesen nem magas a hisztamin szintjük, azonban fogyasztásuk vagy a szervezet hisztamin lebontását gátolja, vagy annak termelését fokozza.

A kizárás bizonyos gyógyszereket is érint

Külön csoportot alkotnak bizonyos gyógyszerek (pl: fájdalomcsillapítók, gyulladáscsökkentők, antibiotikumok, köptetők) hatóanyagai, amelyek az előbb említett hatások egyikét válthatja ki a szervezetben.

Minden az alapanyagokon múlik. A következő táblázatból megismerheted, milyen ételek és italok kerülendőek a hisztamin érzékenyek számára, illetve melyek segítenek sokat a betegség kezelésében.

Hisztamin táblázat

Ahogy fentebb is említettük, a hisztamin egy részét bevisszük a szervezetünkbe a táplálék segítségével, egy része pedig bennünk termelődik. Nézzük meg, hogy

  • mely alapanyagoknak van magas hisztamin tartalma, illetve azt, hogy
  • melyek fokozzák a hisztamin termelődését szervezetünkben.

Magas hisztamin tartalmú ételek és italok:

Alkoholokvörös bor, fehér bor, rozé bor, sör, pezsgő, brandy, pálinka, rum.

Italok: kakaó, tea, energiaital, coca-cola

Hosszú érlelésű sajtok: camambert, brie, bruyere, cheddar, roquefort, parmesan, ementáli, fontina, raclette, gouda.

Húsok, húskészítmények, halak: sonka- és kolbászfélék, füstölt húsok, tengeri halak, belsőségek, halkészítmények, halkonzervek, szalámi, szárított hús.

Tenger gyümölcsei: rák, kagyló, csiga, polip.

Növényi tejek: szójatej.

Tojás: tojásfehérje.

Zöldségek: savanyú káposzta, kovászos uborka, tartósított zöldségek, savanyúságok, avokádó, hüvelyesek, padlizsán.

Gombák: vargánya, kucsmagomba.

Gyümölcsök: banán, kiwi.

Olajos magvak: dió.

Gabonafélék: napraforgó, hajdina, búzacsíra.

Zsírok, olajok: napraforgóolaj

Ízesítők: szójaszósz, mustár, mustármag, mustár por, ecet, ecetes ételek, balzsamecet, borecet, ketchup, chili, lóhere fajták, gyömbér, édesgyökér, maláta kivonat, mesterséges édesítőszerek, húsleves kocka, élesztő.

Édességek: csokoládék, kakaó

A szervezet hisztamin lebontását gátló, illetve a hisztamin képzését fokozó ételek és italok

Italok: paradicsomlé, narancslé.

Zöldségek: paradicsom, spenót, fokhagyma, vöröshagyma, póréhagyma, fehér hagyma

Gyümölcsök: citrusfélék, eper, málna, ananász, papaya, avokádó.

Olajos magvak: mogyoró, mák.

Ízesítők: paradicsompüré, paradicsom konzerv.

Gyógyszerek: vérnyomáscsökkentők, izomlazítók, fájdalomcsillapítók, antibiotikumok, köptetők.

Ez most kicsit ijesztő lehet számodra. Látszólag rengeteg olyan alapanyagtól kell búcsút venned, amit eddig rendszeresen fogyasztottál, lehet, hogy egy-egy kedvenced is közöttük van. Összeállítottunk egy mintaétrendet hisztamin érzékenyek számára, hogy lásd, a betegség mellett is milyen változatos és finom ételekből tudsz válogatni.

Hisztamin diéta mintaétrend

Reggeli

Tízórai

Ebéd

Uzsonna

Vacsora

Ez csupán egy jó kiindulási pont

Azt szerettük volna megmutatni elsősorban, hogy lásd, mennyire változatos és finom ételekkel lehet megtölteni egy ilyen szigorúnak nevezhető étrendet is.

A fentiekben felsoroltak fontos elemei általános táplálkozási útmutatónknak. Azonban fontos hangsúlyozni, hogy pont úgy, ahogy mindenki, Te is egyéni tolerancia szinttel rendelkezel, ami azt jelenti, hogy egy bizonyos étel vagy ital Neked problémát jelenthet, míg ugyanaz másnak semmi panasszal nem jár majd.

A hisztaminról általában

A hisztamin intolerancia kialakulása

A hisztamin érzékenység tünetei

Hisztamin intolerancia vizsgálat

A hisztamin intolerancia kezelése

Hisztamin diéta

Hisztamin táblázat

Mintaétrend

Összegzés

  • Kiütések vannak rajtad és viszket a bőröd egy pohár bor után?
  • Állandóan folyik az orrod?
  • Rendszeresen puffad, fáj és görcsöl a hasad?

Jelentkezz be hozzánk dietetikai tanácsadásra és ints búcsút a fentieknek!

A dietetikus azzal foglalkozik, hogy segítsen Neked étrended megtervezésében.

Kérj profi szakembertől testre szabott segítséget, melyben speciális igényeidnek megfelelően alakítjátok ki a diétádat!

Üdvözlünk!

Nagy sajnálattal közöljük, hogy egy ideig nem tudunk tanácsadásokat vállalni. Jelezni fogunk Nektek, ha újra tudunk fogadni Benneteket!
Szép napot kíván a MoDiet csapata!

 

>