Emésztési zavarok – haspuffadás, gyomorégés, hasmenés

  • Sokszor érzel étkezés után nehéz teltségérzetet, felfúvódást?
  • Előfordul, hogy sűrűn véres a székleted?
  • A székletürítését a folyamatos székrekedés és hasmenés váltakozása jellemzi?

Emésztésünk folyamatos képet ad közérzetünkről, lelki állapotunkról, immunrendszerünk aktivitásáról. Ha valami nincs rendben, testünk azonnal jelez. Figyelj a jelzésekre, és ne hagyd, hogy helyzeted visszafordíthatatlanná váljon.

Az emésztőrendszer feladata

Az emésztőrendszer feladata, hogy az elfogyasztott táplálékból különböző bonyolult reakciók segítségével energiát nyerjen a szervezet számára.

Az emésztőrendszer részei

Az emésztés már a szájüregben megkezdődik. Onnan megy tovább a garatba, a nyelőcsőbe, majd folytatódik a gyomorban, utána jön a vékonybél és végül a vastagbél. Hosszú és időigényes feladat, amíg a szervezet feldolgozza az általunk bejuttatott táplálékot, kinyeri belőle ami számára fontos, majd a felesleges salakanyagoktól megszabadul.


Leggyakoribb emésztési problémák, és azok tünetei

1. A gyomor bántalmai

  • GYOMORÉGÉS
  • REFLUX
  • HASFÁJÁS
  • HASPUFFADÁS
  • CROHN-BETEGSÉG

A puffadás egy nagyon kellemetlen érzés. Biztos, hogy mindenki életében többször előfordult már hogy a felesleges bélgáz nem tudott távozni a szervezetéből, ezért szélgörcs gyötörte, ami idővel enyhült.

Baj akkor van, ha ez a puffadt állapot nem akar megszűnni, és folyamatosan megkeseríti az ember életét.

Itt is először ki kell deríteni, hogy mik a puffadás okai. Lehet, hogy szimplán nem ittunk elegendő mennyiségű vizet, vagy nem mozogtunk eleget, de táplálékallergia, és/vagy táplálékintolerancia, lisztérzékenység is lehet a háttérben, ami megfelelő diéta segítségével ma már könnyen orvosolható.


2. A bélrendszer panaszai

  • HASMENÉS
  • SZÉKREKEDÉS
  • BÉLFERTŐZéS

A bélfertőzések vírus, vagy baktérium okozta idényjellegű hasmenéses állapotok.

Általában télen és nyáron szenvedünk tőlük. Ilyenkor fokozódik a bélperisztaltika, ezáltal emésztési-és felszívódási zavar keletkezik a szervezetünkben, ami folyadék-és sóveszteséggel jár.

A legjobb, ha megfelelő diétával kezeljük. Először pótolnunk kell a folyamatosan elvesztett folyadék-és sómennyiséget.​

Tudtad?

Az sosem jó taktika, ha különböző hasfogókkal próbáljuk megszüntetni, mert így a kórokozó benne marad a szervezetünkben, és későbbi, súlyosabb problémákat okozhat.

 A folyadékot vízzel, teával, limonádéval, a sót különböző szűrt zöldséglevekkel, vagy sós keksszel pótolhatjuk. Jót tesznek a különféle préselt gyümölcslevek is, mert segítségükkel a kiürült Kálium és Magnézium is visszakerül a szervezetbe.

A folyékony ételek/italok után jöhetnek a szilárdabbak, főtt burgonya, főtt répa, reszelt alma, ropi, főtt rizs.

  1. Első lépésben szénhidrátot viszünk be,
  2. majd következhet a fehérje, zsírszegény hús/sajt/felvágott/túró és főtt tojás formájában.
  3. Végül a zsiradékokat építjük be.

Lassan együnk, sokszor keveset, kerülve a fűszeres, csípős, túl forró, túl zsíros ételeket.

Konyhatechnikai eljárások közül a főzést, párolást, gőzben főzést, sütőzacskóban sütést részesítsük előnyben. Ha követjük a diétát, hamar felépülünk, maradandó károsodások nélkül.


3. Az epe betegségei

Bármilyen epebetegséggel állunk szemben, ne az legyen az első, hogy a kezelés után visszatérünk a szokásos életmódunkhoz, hanem kérjük dietetikus segítségét a diétánk összeállításában.

Epebetegségek közül az epekövek a leggyakoribbak, és az ezek által okozott problémák, mint az epehólyaggyulladás, vagy a hasnyálmirigy-gyulladás.

Epekő sokféleképpen kialakulhat, okozhatja túlzott zsíros táplálkozás, de a csökkent táplálékbevitel is. Ha a kő elzárja a hólyagot, akkor gyulladás következhet be. Ez egy lázzal, görccsel járó állapot, ami szükségessé teszi az epehólyag eltávolítását.

Ha az epekő az epevezetéket zárja el, akkor következik be a hasnyálmirigy-gyulladás. Ennek tünete, a laborleletekben bizonyos hasnyálmirigy enzimek – amiláz és lipáz – emelkedett szintje.


Emésztéssel összefüggő kóros állapotok

  • CUKORBETEGSÉG
  • MAGAS VÉRNYOMÁS
  • MÉREGTELENÍTÉS

Sokan tartanak évente méregtelenítő kúrákat, csak hogy megszabadítsák testüket a felesleges, felhalmozott méreganyagoktól, illetve mint egy immunerősítő folyamatként is.

Van, aki kamillatea híve, vagy más, méregtelenítő italokat iszik, van, aki bizonyos élelmiszereket fogyaszt túlzott mennyiségben, a szervezet salaktalanítása céljából. Méregtelenítő kúra igazából nem létezik.

Nincsen erre kizárólagos időszak, termék, vagy szolgáltatás.

Bizonyos szerveink (tüdő, máj, vese) és szervrendszereink (nyirokrendszer, bőr, emésztőszervrendszer) vannak, amik testünkben folyamatosan méregtelenítenek.

Ezt, az emberi szervezet által állandó, saját méregtelenítő mechanizmust nem tudjuk befolyásolni, csak maximum hozzásegíteni a szervezetünket, serkentő tevékenységekkel. Ilyen lehet a

  • megfelelő folyadékfogyasztás,
  • a több zöldség-és gyümölcsfogyasztás
  • és a sétálás is.

A probiotikum szerepe

A probiotikumok a vastagbelünkben élő „jó” baktériumok, amik biztosítják egyéni mikroflóránkat.

Immunrendszerünk megfelelő működéséhez, antibiotikumos kezelés mellé elengedhetetlenek, de még számos betegség megelőzésében és kezelésében is segítenek.

Ilyenek

  • a gyulladásos bélbetegségek (kiegészítő terápiaként),
  • a normál hüvely flóra fenntartása,
  • a felső légúti allergiás megbetegedések,
  • az atópiás dermatitisz,
  • a hányással-hasmenéssel járó megbetegedések.

Tudtad?

A mikroflórája mindenkinek egyedi összetételű, megkülönböztet minket, mint egy ujjlenyomat.

Természetesen is bejuttathatjuk őket, megfelelő táplálkozással, de kapszula formájában is beszerezhetjük őket.

A dietetikus azzal foglalkozik, hogy segítsen Neked étrended megtervezésében.

Kérj profi szakembertől testre szabott segítséget, melyben speciális igényeidnek megfelelően alakítjátok ki a diétádat!

Legolvasottabb cikkeink:

Üdvözlünk!

Nagy sajnálattal közöljük, hogy egy ideig nem tudunk tanácsadásokat vállalni. Jelezni fogunk Nektek, ha újra tudunk fogadni Benneteket!
Szép napot kíván a MoDiet csapata!

 

>