A Karácsony már nem (csak) a szeretet ünnepe, hanem a #legjobbajandek és a #hatalmaszabálások ünnepe is. Bárki is próbálná elfelejteni, a bevásárló központok díszítése, már októberben felhívja a figyelmünket, hogy bizony el kell kezdeni készülni a karácsonyra.
Gondolkodni az ajándékokon, az otthoni díszítésen, és persze a menün… Az ünnepek mindig kiemelt időszakok, több odafigyelést, szervezést igényelnek az embertől, pláne, ha ehhez még valamilyen táplálkozással összefüggő betegség/állapot is társul. Ezek a piros betűs ünnepek hatalmas stresszt tudnak okozni, főleg akkor, ha a család nem éppen empatikusan áll hozzá az ember nyavalyájához.
- Egy-két falat úgysem árt meg!
- Jaj, de hát még alig ettél valamit!
- Ezt a sütit csak a Te kedvedért sütöttem.
És ehhez hasonlók. Gondolom ismerősek. Sokszor nagyon nehéz megértetnünk a családunkkal, legközelebbi hozzátartozóinkkal, hogy nem, mi abból nem ehetünk, és abból meg nem annyit, és azt meg nem úgy, és biztosan nem akkor.
Ha valaki valamilyen cukoranyagcsere zavarban szenved (cukorbeteg, inzulinrezisztens, pre-diabeteses), akkor pontosan szabályozott ritmus szerint éli az életét, ami természetesen az étkezések meghatározott időpontban történő fogyasztását, mennyiségét és típusát is magában foglalja.
Vannak azért engedmények, mint például a gyors felszívódású szénhidrátok kihasználása étkezésenként, illetve a legtöbb étkezésre tágabb időintervallum van megadva, ezzel is szabadságot adva arra, hogy minden étkezés idejét tetszőlegesen osszuk be az adott napunkhoz igazítva. De az tény, hogy több szervezést, türelmet kíván az embertől az ünnepi időszak.
Összegyűjtöttem nektek ötleteket arra, hogy miket változtassatok a hagyományos karácsonyi menün, hogy egyszerűbb legyen a számolás, illetve több legyen a lassú felszívódású szénhidrát. Valamint kaptok egy-két IR/Cukorbeteg barát édesség receptet is, amit bátran illesszetek be a karácsonyi menübe, higgyétek el, jövőre már a család fogja kérni, hogy készítsétek el újra. 🙂
Mit mire változtassatok?
Rántott hal helyett:
Sütőben/teflon edényben sült hal panír nélkül
(nem kell számolni a panír szénhidrát tartalmát)
Hagyományos panír helyett:
Zabliszt, tojás, útifűmaghéj panír
(csak a zabliszt szénhidrát tartalmát kell számolnod, használd az evőkanállal mérés módszerét, így könnyebben fogod tudni, hogy mennyi szénhidráttal számolj. 1 közepes evőkanál zabliszt 10 gr szénhidrátot tartalmaz. Még jobb, ha sütőben sütöd meg a bepanírozott élelmiszert)
Krumplipüré helyett:
Sütőben sült krumpli, ecetes-kefires salátával
(a szénhidrátot ez esetben is számolni kell, viszont lassabb felszívódású szénhidrátot kapunk, ha a krumplit sütőben sütve készítjük el, valamint ecetes és/vagy tejsavas erjedéssel készült salátával fogyasztjuk, mert a szénhidrátok felszívódását nem csak a zsír és a fehérje lassítja, hanem az ecetes és tejsavas erjedés is)
Halászlé és fehér kenyér helyett:
Halászlé rozskenyérrel/teljes kiőrlésű kenyérrel
(a szénhidrát tartalmat természetesen itt is számoljuk, nem ezen nyerünk, hanem azon, hogy jó kenyér választással lassú felszívódású szénhidrátot kapunk)
Töltött káposzta és fehér rizs helyett:
Töltött káposzta barna/basmati rizzsel vagy bulgurral
(a szénhidrát tartalmat itt is számoljuk, viszont lassú felszívódású szénhidrátot kapunk)
Receptek
- Mézeskalács
- Bejgli
- Kókuszos szaloncukor
Kókuszos szaloncukor
(forrás: www.flamcsi.blogspot.hu)
Hozzávalók 30-36 darabhoz:
- 100 gr kókuszliszt
- 100 gr kókuszreszelék
- 2 dl kókusztejszín
- 80 gr nyírfacukor
- 30 gr kókuszvaj
- 150-200 gr diabetikus étcsokoládé (legalább 70% kakaótartalmú)
- 1 evőkanál olívaolaj
Elkészítés:
- A kókusztejszínt elvegyítjük a kókuszvajjal és nyírfacukorral, addig melegítjük, amíg a cukor felolvad.
- Hozzáadjuk a kókuszreszeléket és kókuszlisztet, alaposan összedolgozzuk. Hagyjuk kihűlni, szaloncukrokat formázunk, majd megmártjuk az olívaolajjal elvegyített, olvasztott étcsokoládéban. Hűtőben hagyjuk megdermedni.
32 db esetén egy db szaloncukor szénhidrát tartalma 4 gr.
Remélem egy kicsit egészségesebbé tudjuk tenni a karácsonyodat! Boldog ünneplést kívánunk!
A szerző: Modern Dietetika
Szervezetünk egy olyan útitárs, aki születésünk pillanatától egészen utunk végéig kísér minket. Egy olyan tökéletesen működő gépezet, amely folyamatosan reagál és jelez nekünk.
Ismerd meg Te is, hogy milyen hálás tud lenni tested, ha megfelelően táplálod, és válj eggyé a lehető legjobb verzióddal!
Ha ezt elsőre nagy falatnak érzed, gondolj arra, hogy az idő ígyis, úgyis eltelik majd. A különbséget az hozza meg, hogy mit teszel meg már ma egy egészségesebb holnapért.