Ez számokban kifejezve
- Éhomi: 5,4 mmol/l alatt legyen
- Étkezés után 1 órával: 7 mmol/l alatt legyen
- Étkezés után 2 órával: 6,1 mmol/l alatt legyen
Sokszor sajnos nem is gondolunk rá, hogy ez lehet a probléma, mert annyira széleskörű tüneteket tud okozni a magas vércukorszint. Volt olyan Páciensem, aki kíváncsiságból mérte meg egyik családtagjának vércukormérőjével a vércukorszintjét, és 13 mmol/l-t mért.
Már voltak addig is szembetűnő tünetek (folyamatosan fogyott, de Ő ezt az új munkahely okozta stressz helyzetre fogta; romlott a látása, ezt a korára fogta), de mindent valami mással magyarázott, eszébe sem jutott, hogy esetleg cukorbeteg.
Ha az alábbi tüneteket folyamatosan észleled magadon, akkor mindenképp érdemes a diabétesz irányában vizsgálatokat kezdeményezned
- Folyamatos fáradtság
- Állandó éhség-és szomjúságérzés
- Gyakoribb vizeletürítés (különösen éjjel)
- Szexuális problémák
- Nem múló fertőzések
- Nehezen gyógyuló sebek
- Végtagok zsibbadása
- Folyamatos fogyás
- Bőrviszketés
Magas vércukorszint kezelt diabéteszesnél is előfordulhat, de persze sokkal ritkábban. Nézzük, hogy mik azok az okok, amik magas vércukorszintet produkálhatnak:
- Kevesebb fizikai aktivitás a megszokotthoz képest
- Túl sok és/vagy magas cukortartalmú étel elfogyasztása
- Nem megfelelő gyógyszeres kezelés
- Stressz
- Megfázás, fertőzések
- Fájdalom
- Műtét
- Inzulin „rossz beadása” (nem működő inzulin adagoló PEN, a beadás helyén lévő bőr gyulladása, stb.)
Figyelj magadra!
Bármilyen betegségről legyen szó, sokkal könnyebb a kezdeti fázisban kezelni, mint már a szövődményeket gyógyítani. Nincs ez másképp a cukorbetegségnél sem. Egy egyszeri 3 órás vércukor-és inzulinterhelés sokkal jobban kibírható, mint az, ha már a diabétesz szövődményeként vesebetegség miatt hetente háromszor 6 órában dialízisre kell járnod.
Dönts okosan!