Az inzulin terápiájában ma már többféle típus közül választhatunk. Szerencsére ezek alkalmazkodnak az életmódunkhoz, ki tudjuk választani a hozzánk leginkább közelebb állót. Az inzulin igényt két részre lehet osztani:
- Bázis inzulin: A bázis inzulin az alapvető nyugalmi anyagcsere folyamatokhoz, illetve az étkezések közötti glükóz igényhez szükséges inzulin mennyiséget jelenti. Ez az alap, kb. 40-50%-a az összes inzulin igénynek
- Étkezésekhez köthető inzulin: Az alapvető napi inzulin szükségletünkhöz hozzátartoznak az étkezésekkel bevitt glükózhoz tartozó inzulin mennyiségek, ezek az étkezésekhez köthető inzulinok. Ez kb. 50-60%-a az összes inzulin igénynek.
A diabetológus orvosnak nagyon jól kell ismernie a Páciens életmódját, szokásait, igényeit ahhoz, hogy megfelelő inzulin terápiát tudjon biztosítani a betegnek.
Diétája
Diéta helyett, ma az orvosi táplálkozásterápia szót használjuk. Ez jelzi is, hogy ezt a betegséget az orvosnak és a dietetikusnak együttműködve, táplálkozási team formájában kellene végeznie. Hiszen, az inzulin önmagában nem elegendő, csak a megfelelő elosztású, típusú, mennyiségű, összetételű szénhidráttal együtt alkalmazva fog hatni.
A cukorbeteg étrendet alapvetően az egészséges ember étrendjének tartom. Az egészséges emberek napi inzulin görbéje ugyanúgy mozog a napszaknak, életvitelünknek megfelelően, tehát mindenkinek fontos lenne betartani, hogy mikor, milyen típusú, mennyiségű és összetételű szénhidrátot fogyaszt.